Prívlač - MsO SRZ SENICA

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Rybár > Zaujímavosti
LOV NA PRÍVLAČ
Prívlač je jednou z najúspešnejších rybolovných techník pre lov dravcov. Táto technika lovu spočíva vo vedení umelej nástrahy ako je napríklad wobler, blyskáč, twister, či ripper , ktoré svojim pohybom napodobňujú poranenú rybku, ktorej neodolá žiadny dravec. Pri love na prívlač sa používajú rôzne rybárske prúty. Prívlačový prút si vyberáme podľa toho kde a aké ryby budeme chytať. Pri love z brehu uprednostňujeme dlhšie prívlačové prúty, pretože svojou dĺžkou nám umožňujú hádzať nástrahu čo najďalej od brehu. Pri love z člna, alebo pri love na potokoch a riekach uprednostňujeme kratšie prívlačové prúty, pre lepšiu manipuláciu s prútom.

Prúty na prívlač
Prúty určené na prívlač sú určené na nahadzovanie umelých nástrah všetkých typov. Mali by byť čo najľahšie, pretože sa s nimi loví celé hodiny. Očká prútov by mali byť čo najkvalitnejšie, keďže počas jedného lovu sa uskutoční niekoľko tisíc hodov. Na univerzálnu prívlač je najvhodnejší prút so strednou akciou, ktorý sa postupne ohýba od špičky k strednej časti. To umožňuje využívať silu pri držaní prúta počas zdolávania veľkej ryby. Rybári, ktorí sa špecializujú na lov s plávajúcimi nástrahami, potrebujú na dosiahnutie najlepších výsledkov tvrdší prút s mäkkou akciou na špičke, čo spôsobuje, že vláčiace nástrahy sa pohybujú ako živé. Prívlačové prúty sa vyrábajú v rôznych dĺžkových vyhotoveniach a rôznych nosnostiach.

Navijáky
Navijaky určené na prívlač sa vyrábajú v rôznych veľkostiach. Táto veľkosť sa určujen podľa kapacity silonu, alebo šnúry. Prívlačové navijaky sa vyrábajú s dvomi druhmi bŕzd, prednou a zadnou. Vyrábajú sa z veľmi ľahkých materiálov. Mali by byť čo najľahšie, pretože sa s nimi loví celé hodiny. Pri výbere vhodného navijaku na prívlač zvažujeme niekoľko vlastností: veľkosť, váhu, prevod, chod navijaku a počet ložísk.

Háčiky
Rybárske háčiky sú vyrobené z kovových materiálov. Vyrábajú v najrôznejších tvaroch a veľkostiach. Ich spoločným znakom je hrot, protihrot, oblúčik háčika, ramienko a lopatka alebo očko. Lopatka alebo očko na konci háčika slúžia na jeho upevnenie na vlasec. Podľa toho aj háčiky delíme na háčiky s lopatkou a háčiky s očkom. Tvar oblúkov háčikov je rozlišovacím znakom medzi rôznymi typmi háčikov. Je väčšinou daný použitím háčika. Hladký oblúk je pevnejší ako ostro zalomený. Zalomené oblúky však umožňujú hlbšie preniknutie špičky háčika do úst ryby pri záseku. Pri určitých technikách lovu používame rôzne druhy háčikov. Medzi háčiky môžeme zaradiť aj JIGY. Sú to háčiky s olovennou hlavičkou a slúžia k prívlači umelými nástrahami.

Lanká
Lanká sú veľmi dobrým pomocníkom pri love na prívlač, najmä pri love šťúk a zubáčov. Používame ich preto, aby sme zabránili prekusnutiu vlasca ostrými zubami dravcov. Poznáme dva druhy laniek oceľové a wolfrámové. Oceľové lanká používame napríklad pri love šťúk na živú alebo mŕtvu rybku. Wolfrámové lanká používame skôr pri love na umelé nástrahy. Lanká si vyberáme podľa dĺžky a nosnosti, vyrábajú sa v rôznych dĺžkach a gramážach.

Obratlíky, karabinky
Obratlíky sú veľmi dobrým pomocníkom vo výbave každého rybára. Obratlíky používame pri každom druhu rybolovu. Základnou úlohou obratlíkov je predchádzať skrúcaniu vlasca, preto by mali byť nevyhnutnou súčasťou každej udice. Obratlíky sú tiež vhodnou pomôckou na spájanie nadväzca s hlavým silonom, alebo šnúrou. Obratlíky sa vyrábajú v rôznych veľkostiach a nosnostiach. Vyrábajú sa taktiež spájacie obratlíky, ktoré sú vyrobené kombináciou obratlíka a karabinky. Slúžia nám napríklad na rýchle vymieňanie nástrah pri love na prívlač.

Sbirolino
Sbirolino alebo iným slovom plavák, sa stalo veľmi obľúbenou pomôckou pri love pstruha v jazerách. Poznáme dva druhy sbirolín, plávajúce a potápavé. Vďaka sbirolinu dokážeme nahodiť aj malú nástrahu veľmi ďaleko. Pre túto vlastnosť si ho veľmi veľa rybárov obľúbilo. Sbirolina sa vyrábajú v rôznych gramážach.

Umelé nástrahy
Umelé nástrahy sa predovšetkým používajú pri love dravých rýb na prívlač. Umelými im hovoríme preto, lebo sú vyrobené z rôznych druhov materiálu ako napríklad plast, guma, kov, či drevo. Tieto nástrahy sú vybavené trojháčikmi alebo jednoháčikmi, ich počet záleží podľa toho o aký druh nástrahy ide. Poznáme veľké množstvo umelých nástrah ako napríklad wobler, twister či blyskáč. Tieto nástrahy svojim pohybom napodobňujú poranenú rybku, ktorá sa stáva neodolateľnou potravou každého dravca.

  • Blyskáče – tieto nástrahy sa vyrábajú zo silného plechu. Svojím pohybom vyvolávajú dojem chorej rybky. Blyskáče sa používajú predovšetkým pri love šťúk a zubáčov. Veľmi používané sú aj rotačné blyskáče alebo rotačky. Pri love na tento druh nástrah sa prúdom vody otáča – rotuje, z plechu vyrobený list okolo vlastnej osi. Vznikajúce vibrácie dráždia dravé ryby k záberu. Vyrábajú sa v rôznych veľkostiach, ktoré určujú čísla.
  • Woblery – tieto nástrahy sa vyrábajú z plastu, alebo dreva. Podobnosť so živou rybičkou je niekedy naozaj prekvapujúca. Rozlišujeme plávajúce a potápajúce sa woblery. Plávajúce woblery sa používajú predovšetkým v plytkých, silno zarastených vodách, pretože plávajú na hladine a až ťahom pri navíjaní sa začínajú potápať. Potápajúce sa woblery sú vhodné pri love v hlbokých vodách. Ako hlboko sa wobler potápa zistíme podľa lopatky, ktorá sa nachádza na jeho prednej časti. Čím menší uhol zviera lopatka s telíčkom, tým rýchlejšie a hlbšie sa táto nástraha potápa.
  • Twistre – tieto nástrahy sú vyrobené z veľmi mäkkých plastov. Majú vzhľad hrubého červa s dlhším chvostíkom, alebo napodobňujú rybičky. Pri love na tento druh umelých nástrah používame jigové háčiky , ktoré sú vyrobené v rôznych gramážach a rôznych veľkostiach.

Vlasec
Vlasec je asi najdôležitejšou časťou výbavy každého rybára. Poznáme dva druhy rybárskych vlascov: buď je to pletená šnúra, ktorá je spletená z väčšieho počtu veľmi jemných vlákien alebo monofilný vlasec, ktorý tvorí jedno vlákno rôzneho priemeru.

  • Monofilný vlasec má nižšiu nosnosť než pletená šnúra s rovnakým priemerom. Je však podstatne lacnejší. Vlasec má pri porovnaní so šnúrou ešte jednu výhodu, alebo nevýhodu, je totiž pružný. Táto vlastnosť pomôže pri zdolávaní ryby odpružiť náhle výpady zaseknutej ryby. Ústa ryby sa tak zaseknutým háčikom menej poškodia a zmenší sa nebezpečenstvo, že o rybu prídeme. Musíme však dávať pozor na slnko, lebo ultrafialová časť slnečných lúčov vlascu škodí. Preto je vhodné skladovať silony na tmavom mieste. Pri výbere vhodného silonu na určitý druh rýb sa riadime nosnosťou uvedenou na obale silonu.
  • Pletené šnúry sú spletené z väčšieho počtu veľmi jemných vlákien. Oproti silonu sa odlišujú takmer nulovou prieťažnosťou a vysokou pevnosťou. Šnúra rovnakého priemeru ako silon je oveľa pevnejšia a je odolná voči oderu. Rybári si ju veľmi obľúbili vďaka svojim vlastnostiam. Šnúry používame takmer pri každom druhu rybolovu. Šnúry sa vyrábajú vo viacerých veľkostiach priemeru. Pri výbere vhodnej šnúry sa riadime nosnosťou a priemerom uvedeným na obale.
 
Copyright 2016. All rights reserved.
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky